Offering you a complete choice of products which include tig-200a ss welding machine, tig 200 ac/dc welding machine, 300amp aluminum welding machine and dc tig welding machine.
₹ 18800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 200 Amp |
| Welding Current Type | DC |
| Usage/Application | SS Welding |
| Model Name/Number | TIG-200A |
| Brand | DH |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single |
| Efficiency | 0.85 |
| Voltage | 230V |
| Frequency | 50-60 Hz |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Three phase/ Single Phase inverter based, high efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Portability to be able to use the machine everywhere
Suitable for all kind of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding positions
High ambient temperature resistance up to 550 DegreeC
Output cable extendable up to 100 meters
Ensures constant weld performance during fluctuation of input voltage up to 20% be powered from the mains or generator power supply, even via extra long supply cables, thus ideal for on-site use
IP 23S rating designed & approved for outdoor use
Safe to use in damp or humid welding environments due to reduced Open Circuit Voltage
Equipped with VRD system for your safety
High reliability and low serviceability to be absolutely sure the product will do the job
Adjustable hot-start and arc force for accurate weld
Current Range: 20 to 200 Amp
₹ 44900 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 200 Amp |
| Welding Type | AC/DC Wedling |
| Model Number | TIG 200P |
| Brand | DH |
| Features | Pulse Weld |
| Usage/Application | SS Welding |
| Voltage | 415V +/- 15% |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Current | 100 Amp |
Minimum order quantity: 01 Piece
Other Details:
The AC/DC TIG Welding with digital inverter HF and MMA(Stick) for constant inverter functioning of machine.
This combination of AC and DC, TIG permit deep penetration & thus significantly cut down electrode consumption.
This machine has special advanced pulsing characteristic for AC and DC for welding aluminum and aluminum alloys & carbon steel, stainless, copper and non-ferrous material, increasing its travel speed and leads on to reducing warping.
There is less distortion on thin metals as advanced pulse functions facilitate good control over heat inputs.
They are portable and lightweight and design presents rugged exterior and a flip down to protect panel from burns and damage.
They have adjustable slope up/down, gas Pre-flow and post-flow control for maximum shielding gas protection before and after the welding.
The decrease in electrode consumption is there due to connection of AC and DC TIG which release regulars penetration automatically.
The better and fast TIG welding mechanism available with pulse mode facilitates the welding.
There is 2T/4T repeat application for welding with torch switch which we can select on the front panel.
Current Range: 20 to 200 Amp
₹ 82800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 300A |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Gas Type | ARGON |
| Phase | Three Phase |
| Model | DHT31 |
| Welding Capacity | 30-315 |
| Voltage | 415 |
| Technology | INVERTER BASED |
| Brand | DH WELD |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are offering TIG 315AC/DC Welding Machine. we are offering an exclusive array of TIG 315AC/DC DC Inverter Welding Machine. Our offered array is famous for its attractive functions.Its very heavy duty welding We are engaged in offering a wide range of Gas Tungsten Arc Welder to our client. These portable welding machines are designed using superior grade raw material and excellent quality component by our skill professional.FeatureThree phase/ Single Phase inverter based, high efficiency and high power factor heavy duty DC rectifierPortability to be able to use the machine everywhereSuitable for all kind of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding positionsHigh ambient temperature resistance up to 550COutput cable extendable up to 100 metersEnsures constant weld performance during fluctuation of input voltage up to ??20Ên be powered from the mains or generator power supply, even via extra long supply cables, thus ideal for on-site useIP 23S rating designed & approved for outdoor useSafe to use in damp or humid welding environments due to reduced Open Circuit VoltageEquipped with VRD system for your safetyHigh reliability and low serviceability to be absolutely sure the product will do the jobAdjustable hot-start and arc force for accurate weld
₹ 29900 / Piece Get Latest Price
| Model | DHT-20P |
| Features | PULSE FEATURES |
| Usage/Application | FOR FINE WORKING |
| Warranty | 1 |
| Weight | 12.5 |
| Product Type | New |
| Brand | DH WELD |
| Country of Origin | Made in India |
| Current Rating | 400 A |
| Output Current | 300 Amp |
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India