Pioneers in the industry, we offer cnc laser cutting machine, fiber laser cutting machine, laser metal cutting machine and co2 laser cutting machine from India.
₹ 2788800 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Fiber Laser |
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Working Area | 3000*1500 mm |
| Laser Power | RAYCUS |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Table Type | Exchange Table |
| Model Name/Number | DH1530 |
| Brand | DH WELDING AND CUTTING |
| Usage/Application | Laser Sheet Cutting Machine |
| Capacity | 4MM |
| Cutting Speed | 90M/MIN |
Minimum order quantity: 01 Piece
Our rapidly growing organization is offering a wide gamut of Fiber Laser Cutting Machine. It is mainly used in garment industry. This machine is manufactured by our reliable vendors using advanced technology and superior grade material and advanced techniques. Furthermore, offered machine is quality checked on various parameters set by the industry. Clients can avail this machine from us at market-leading prices.
₹ 2388000 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 1.5kW |
| Working Area | 3000*1500 mm |
| Machine Type | Sheet Cutting |
| Cutting Head Brand | Raytools |
| Max Cutting Thickness (MS) | 16mm |
| Table Type | Single Table |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2180000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Fiber Laser |
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Working Area | 1300 x 2500 mm (4x8 ft) |
| Laser Power | 1500 |
| Number of Heads | Single Head |
| Work Table Type | LASER |
| Applicable Materials | METAL |
| Machine Application | LASER WELDING |
| Cooling Type | Water Chiller |
| Machine Features | Auto Focus |
Minimum order quantity: 01 Piece
A laser cutting machine is a computer-controlled (CNC) tool that uses a high-powered, focused laser beam to precisely melt, burn, or vaporize materials like metal, wood, plastic, or acrylic. It is a non-contact, sub-tractive process that uses optics to guide the beam, typically assisted by a gas jet to remove molten material and create clean-edged cuts.
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India