Prominent & Leading Manufacturer from Ghaziabad, we offer welding machine arc 500, arc 250 multi voltage inverter welding machine, arc 300 welding machine, 630 amps welding machine arc 630i, arc 315 multi voltage welding machine and rilon arc welding machine.
₹ 55800 / Piece Get Latest Price
| Welding Process | MIG |
| Technology | Inverter |
| Input Voltage | 415 V |
| Cooling | Air Cooled |
| Usage | Heavy Duty |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Duty cycle | 60 % |
| Brand | DH |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Output Current | 250 Amp |
| Welding Current | 400 A |
Minimum order quantity: 1 Piece
ARC 500 DOUBLE MODULE HEAVY DUTY WELDING MACHINE Heavy duty arc welding in 400 amp
Arc welding 400 g Three phase inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments High ambient temperature resistance up to 55 C perfect for Indian meteorological surroundings Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage Armed with VRD system for your protection Applicable for all types of gauging operation IP 23S rating designed & approved for outdoor use Flexible ho
₹ 11900 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 150 Amp |
| Phase | Single Phase |
| Duty Cycle | 60% |
| Model | ARC 250 |
| Brand | DH |
| Working Voltage | 230V |
| Efficiency | 85% |
| No-load Voltage (V) | 60V |
| Frequency (Hz) | 50- 60 Hz |
| Power Factor | 0.93 |
| Protection Class | IP 21 |
| Weight | 6.5 kg |
| Rated Output Voltage (V) | 30V |
| Country of Origin | Made in India |
| No-load Loss ( W ) | 60W |
| Input Current | 13 Amp |
| Power | 9.4 kVA |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Handle with all electrode types and covers a vast range of welding exercise in all welding positions
PFC feature for optimum energy proficiency and expanded welding duration due to reduced machine cooling breaks
Reliable arc ignition reduces distortion and burnthrough and increase weld quality
IP 23S rating designed & approved for outdoor application
Safe to use in damp or humid welding atmosphere due to cut down Open Circuit Voltage
Armed with VRD system for your protection
Voltage: 120 to 560V
₹ 18800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Duty Cycle | 60% |
| Model | ARC 300 |
| Technology | IGBT |
| Brand | DH |
| Working Voltage | 220V +/- 15% |
| Insulation | F |
| Weight | 8.5 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Output Current | 300 Amp |
Minimum order quantity: 1 Piece
Output Current: 200-300 Ampwe are the best supplier of Electric Welding Equipment. We are offering ARC 250Welding Machine. Features: • New design • Smart appearance • Compact size • Lightweight • Power saving • Strong current output • Superior arc performance • Quality weld with precise control
₹ 79800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 630amp |
| Welding Current | 600 A |
| Phase | Three Phase |
| Duty Cycle | 80 % |
| Welding Process | MMA |
| Technology | Inverter |
| Input Voltage | 415 V |
| Brand | DH welding |
| Voltage | 415v |
| Frequency | 50 Hz |
| Type | Welding Machine |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Model | ARC 315 |
| Output Current | 315 Amp |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Brand | DH |
| Voltage | 380V |
| Insulation | F |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 11.5 kg |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
₹ 16500 / Piece Get Latest Price
| Phase | 1 Phase |
| Model | ARC 220 |
| Technology | IGBT Inverter |
| Duty Cycle | 60 % |
| Input Voltage | 230 V |
| Brand Model | Rilon |
| Current Range | ARC 250 1 PHASE |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Welding Current | 250 A |
| Output Current | 300 Amp |
Minimum order quantity: 01 Piece
we are the best supplier of Electric Welding Equipment. We are offering ARC 250Welding Machine. Features: • New design • Smart appearance • Compact size • Lightweight • Power saving • Strong current output • Superior arc performance • Quality weld with precise control
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Welding Current | 400 A |
| Machine Type | WELDING |
| Phase | Single Phase |
| Fuel Gas | ELECTRICAL |
| Duty Cycle | 60 % |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Technology | IGBT Inverter |
| Welding Process | MMA |
| Input Voltage | 400 V |
| Cooling | Air Cooled |
| Electrode Diameter | 4 mm |
₹ 18800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | upto 100 Amp |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Minimum Order Quantity | 01 |
| Type of Machine | Welding Machine |
₹ 42800 / Unit Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Model | Modi ARC 400I |
| Technology | IGBT |
| Output Current | 400 Amp |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Welding Type | DC Welding |
| Brand | DH |
| Voltage | 440V |
| Efficiency | 85% |
| Usage/Application | Heavy Duty Industrial Work |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 35 kg |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Three phase module IGBT inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Light weight and compact design for maximum shop floor flexibility
Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments
High ambient temperature resistance up to 55°C
Output cable extensible up to 100 meters
IP 23S rating designed & approved for outdoor use
Assure constant weld functioning throughout fluctuation of input voltage up to ±20%
Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage
Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application
Armed with VRD system for your protection
Flexible hot-start and arc force designed for precise weld
₹ 10900 / Piece Get Latest Price
| Brand | DH |
| Model | ARC 200B |
| Output Current | 200 Amp |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Welding Type | DC Welding |
| Insulation | F |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 7.5 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India