Leading Manufacturer of mig 250 welding machine dh, 400amp mag welding machine, mig mag welding machine, mig-400 mig welding machine, 400a, 300amp ador mig welding machine and mig-250 rilon mosfet mig welding machine from Ghaziabad.
₹ 36900 / Piece Get Latest Price
| Current | 200-300 A |
| Model Name/Number | DH MIG 250 |
| Brand | DH WELDING |
| Welding Type | MIG Welding |
| Cooling Mode | AIR COOLED |
| Features | DC WELDING |
| Usage/Application | MS WELDING FOR PRODOUTION |
| Surface Treatment | HARD |
| Weight | 22KG |
| Voltage | AC 220 + 15% |
| Frequency | 50/60HZ |
| Capacity | 12 HOUR |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Wire Feeding Speed | 10-20m/min |
| Technology | IGBT Based |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are offering MIG 300 Welding Machine.Digital Inverter design control MIG/GMAW and FCAW welding outfit which offers stable, low spatter arc performanceStick function adds an extra dimension of versatility and performance when MIG conditions aren t idealAdjustable MIG arc force strictly execute the arc features for fine tuning arc characteristics in MIG and Stick modesGreater efficiency and higher power factor results in greater power savingDigital Display licence accurate and repeatable setting of welding limitsPrinted circuit wire feeder motor for advance resolution and reliabilityDesigned to work even under higher ambient temperatures up to 55??CDigitally controlled waveform facilitate superior arc featuresLightweight and compact MIG/MAG/FCAW welding outfitAutomatic compensation for mains voltage fluctuationsUniform wire feeding through dual gear driven driveIP 23S rating designed & approved for outdoor useHigher accuracy due to power SMD technologY
₹ 62800 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 |
| Capacity | 50-400 |
| Model | INVERTER BASED |
| Brand | DHWELD |
| Output Current | 400 Amp |
| Warranty | 1 YEAR |
| Weight | 36KGS |
| Dimension (L x B x H) | 345*550*580 |
| Voltage | 415+-10% |
| Frequency | 50/60HZ |
| Product Type | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 89000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
| Output Current | 150 Amp |
| Voltage | 220 V |
| Product Type | New |
Minimum order quantity: 01 Piece
MIG/MAG welding is also commonly used in the sheet metal industry, particularly in the car industry, body shops, and small industry. Hobbyists and home users also most commonly have a MIG/MAG welding machine
₹ 64900 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Output Current Range | 400 Amp |
| Cooling | Fan Cooled |
| Power Consumption | 15 KVA |
| Working Voltage | 440V |
| Technology | IGBT |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 0.85 |
| Warranty | ONE YEAR |
| Weight | 28 |
| Product Type | New |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 42900 / Piece Get Latest Price
| Output current | 250 A |
| Phase | Single phase |
| Wire dia capacity | 0.8 mm |
| Output Current Range | 300 Amp |
| Input voltage | 230 V |
| Process type | MIG |
| Cooling | Fan Cooled |
| Power Consumption | 415 |
| Welding Current at 100% Duty Cycle | 218 |
| Insulation Class | H |
| Technology | IGBT |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 85% |
| Compatible Rods | 12 mm |
| Protection Class | H |
| Accessories | WITH COMPLETE ACCESSORIES |
| Features | MIG/ARC |
| Warranty | 1 YEAR |
| Weight | 24 KGS APRROX POWER SOURCE |
| Certifications | ISO |
| Product Type | New |
| Flux cored wire | NOT WORKING |
| Wire Feed Speed | 5-18 M/M |
| Rated Input KVA | 8.5 KVA |
| Wire Feeding Mechanism | AUTOMATIC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 42850 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Wire Feeding Speed | 15m/min |
| Output Current Range | 250 Amp |
| Cooling | Forced Air |
| Wire Diameter | 0.8/1mm |
| Insulation Class | H |
Minimum order quantity: 01 Piece
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India