Offering you a complete choice of products which include panasonic yd 500kr2 mig welding machine, 600amp co2 welding machine, tig argon welding machine, fully thyristorised mig welding machine, dh mig welding machine and ador welding machine champ t 400.
₹ 138900 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three phase |
| Wire dia capacity | 1.2 mm |
| Input voltage | 415 V |
| Process type | MIG MAG |
| Cooling | Air cooled |
| Wire Feed Speed | 14-28 |
| Rated input capacity | 415 |
| Applicable Shielding Gas | Co2 |
| Applicable Wire Diameter | 1.2-1.6 |
| Wire Feeding Speed | 28 per minute |
| Welding current type | DC |
| Wire feeder type | Separate |
| Duty cycle | 60 % |
| Automation grade | Semi automatic |
| Output Current | 500 Amp |
Minimum order quantity: 01 Piece
The MIG welding process is semi-automated. This is also called as Gas Metal Arc Welding (GMAW). The process of MIG welding was developed in 1940. As this is a semi-automated process so there is a constant supply of filler wire in the form of MIG wire. This wire is being supplied by wire feeder which has a motorized function. The wire passed through the liner which also has a gas feeding through the same cable to the point where an arc is formed. The MIG welding is used in fabrication where higher production is required. The process needs electricity to produce heat, electrode or filler wire for the joint and inert gas to protect the welding joint from the air in the form of an inert gas of Co2. We ask you to buy MIG welder and if a robot is used in this welding process this welding becomes automatic. This MIG welding process is fast, cost effective and produces more welding units in a small period of time so it is a more effective method of welding.
The types of wire used are Carbon steel, stainless steel, and Aluminium. The wire feeder needs special change for the Aluminium wire filler. The carbon steel is best suited for the MIG welding. The welding by MIG are as welding is clean without smoke, very cheap, fast, time-saving in changing of the electrode is minimum so time efficient. It is good for spot and tack welds.
Current Range: 50 to 400 Amp
₹ 108800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three phase |
| Wire dia capacity | 1.6 mm |
| Input voltage | 415 V |
| Gas type | CO2, Ar CO2 mix |
| Cooling | Fan Cooled |
| Working Voltage | 415 |
| Insulation Class | H |
| Power Factor | 0.93 |
| Country of Origin | Made in India |
| Output Current | 600 A |
| Output Current Range | 500 Amp |
Minimum order quantity: 1 Piece
MIG 600 HEAVY DUTY WELDING MASCHINE FOR INSTUSTRIAL PURPOSE We are offering MIG Welding Machine.Digital Inverter design control MIG/GMAW and FCAW welding outfit which offers stable, low spatter arc performanceStick function adds an extra dimension of versatility and performance when MIG conditions aren???t idealAdjustable MIG arc force strictly execute the arc features for fine tuning arc characteristics in MIG and Stick modesGreater efficiency and higher power factor results in greater power savingDigital Display licence accurate and repeatable setting of welding limitsPrinted circuit wire feeder motor for advance resolution and reliabilityDesigned to work even under higher ambient temperatures up to 55 CDigitally controlled waveform facilitate superior arc featuresLightweight and compact MIG/MAG/FCAW welding outfitAutomatic compensation for mains voltage fluctuationsUniform wire feeding through dual gear driven driveIP 23S rating designed & approved for outdoor useHigher accuracy due to power SMD technolog n order to cater diverse requirements of the clients, we offer varied range of Inverter Based Welding Machine that are durable in nature and are delivered in varied specifications. With the assistance of experienced and dedicated professionals we are able to cater diverse requirements of the clients across the nation. Moreover, we offer them at most affordable rates.
Features:₹ 19890 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 200 Amp |
| Material | Mild Steel |
| Model | TIG-200 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Welding Type | DC Type |
₹ 139890 / Piece Get Latest Price
| Output current | 400 A |
| Phase | Three phase |
| Wire dia capacity | 1.2 mm |
| Output Current Range | 400 Amp |
| Input voltage | 415 V |
| Process type | MIG MAG, MIG |
| Cooling | Air cooled |
| Power Consumption | 4-5kva |
| Working Voltage | 415 |
Minimum order quantity: 01 Piece
The MIG welding process is semi-automated. This is also called as Gas Metal Arc Welding (GMAW). The process of MIG welding was developed in 1940. As this is a semi-automated process so there is a constant supply of filler wire in the form of MIG wire. This wire is being supplied by wire feeder which has a motorized function. The wire passed through the liner which also has a gas feeding through the same cable to the point where an arc is formed. The MIG welding is used in fabrication where higher production is required. The process needs electricity to produce heat, electrode or filler wire for the joint and inert gas to protect the welding joint from the air in the form of an inert gas of Co2. We ask you to buy MIG welder and if a robot is used in this welding process this welding becomes automatic. This MIG welding process is fast, cost effective and produces more welding units in a small period of time so it is a more effective method of welding.
The types of wire used are Carbon steel, stainless steel, and Aluminium. The wire feeder needs special change for the Aluminium wire filler. The carbon steel is best suited for the MIG welding. The welding by MIG are as welding is clean without smoke, very cheap, fast, time-saving in changing of the electrode is minimum so time efficient. It is good for spot and tack welds.
Current Range: 50 to 400 Amp
₹ 97800 / Piece Get Latest Price
| Output current | 400 A |
| Phase | 3 Phase |
| Wire dia capacity | 1.2 mm |
| Cooling | Fan Cooled |
| Model | MIG 400I |
| Brand | ADOR WELDING |
| Power Consumption | 415 |
| Working Voltage | 415 |
| Welding Current at 100% Duty Cycle | 256 |
| Insulation Class | H |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 85 |
| Compatible Rods | 1.2 |
| Welding Current Range | 40-400 |
| Country of Origin | Made in India |
| MIG 400 | HEAVY DUTY MACHINE |
Minimum order quantity: 1 Piece
The MIG welding process is semi-automated. This is also called as Gas Metal Arc Welding (GMAW). The process of MIG welding was developed in 1940. As this is a semi-automated process so there is a constant supply of filler wire in the form of MIG wire. This wire is being supplied by wire feeder which has a motorized function. The wire passed through the liner which also has a gas feeding through the same cable to the point where an arc is formed. The MIG welding is used in fabrication where higher production is required. The process needs electricity to produce heat, electrode or filler wire for the joint and inert gas to protect the welding joint from the air in the form of an inert gas of Co2. We ask you to buy MIG welder and if a robot is used in this welding process this welding becomes automatic. This MIG welding process is fast, cost effective and produces more welding units in a small period of time so it is a more effective method of welding.
The types of wire we used are Carbon steel, stainless steel, and Aluminium. The wire feeder needs special change for the Aluminium wire filler. The carbon steel is best suited for the MIG welding. The welding by MIG are as welding is clean without smoke, very cheap, fast, time-saving in changing of the electrode is minimum so time efficient. It is good for spot and tack welds.
Output Current Range: 80 to 500 Amp
Wire Feeding Speed: 3 to 15 m/min
Wire Diameter: 1.2 mm / 1.6 mm
₹ 93900 / Piece Get Latest Price
| Output current | 400 A |
| Phase | Three Phase |
| Wire dia capacity | 1.2 mm |
| Output Current Range | 400 Amp |
| Cooling | Forced Air |
| Power Consumption | 14 KVA |
| Working Voltage | 415 |
| Welding Current at 100% Duty Cycle | 14 |
| Insulation Class | H |
| Power Factor | UPTO 0.93 |
| Technology | IGBT |
| Efficiency | 85 |
| Compatible Rods | 8 mm |
| Protection Class | IP 23 |
| Usage/Application | MIG |
| Warranty | 1 |
| Weight | 40 |
| Dimension (L x B x H) | 660X305X530 |
| Product Type | New |
| Rated Input KVA | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India