Offering you a complete choice of products which include co2 mag wire feeder and mig wire feeder.
₹ 10900 / Piece Get Latest Price
| Feeder Type | MIG Wire Feeder |
| Drive Roll Type | 4 Roll |
| Usage/Application | CO2/MAG Welding Machine |
| Model Name/Number | JD-WF-2000 |
| Spool Capacity | 15 kg |
| Mounting | Portable Unit |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Output Current | 313 Amp @ 100% Duty cycle, 420 Amp @ 60% Duty cycle |
| Warranty | 1 year |
| Brand | Shenzhen Gubang |
| Enclosure Rating | IP21 |
| Suitable Process | MIG MAG |
| Wire Diameter | 1.2 mm |
| Input Voltage | DC 24V |
| Input Current | 5 Amp |
| Feeding Speed | 5 to 15 m/min |
| Protection Class | IP 21 |
Minimum order quantity: 01 Piece
Wire Diameter: 0.8 to 1.2 mm
Feeding Speed: 5 to 15 m/min
₹ 22800 / Piece Get Latest Price
| Feeder Type | MIG Wire Feeder |
| Drive Roll Type | 2 Roll |
| Wire Diameter | 1.6–2.4 mm |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | SSJ-12 |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Spool Capacity | 8KG |
| Mounting | Portable Unit |
| Frequency | 50/60HZ |
| Warranty | 1 YEAR |
| Packaging | BOX PACKING |
| Enclosure Rating | IP23 |
| Suitable Process | MIG MAG |
| Voltage | 24V |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Rated Voltage | Rated Current | Feeding Speed | Diameter of Reel Shaft | Max.Diameter of Reel | Width of Reel | Max.Wire Load | Weight | Dimension | Type of Roller Groove |
| 24V | 5A | 1.5-18m/min | 50mm | 103mm | 25KG | 9.5KG | 480*205*300 | 0.8-1.6mm |
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India