Manufacturer of a wide range of products which include welding automation machine and mig welding spms.
₹ 488800 / Hour Get Latest Price
| Automation Type | Fully Automatic |
| Welding Process | MIG |
| Application | Automotive Line |
| Production Capacity | 1 |
| Machine Material | Mild Steel |
| Axis Count | 2 Axis |
| Payload | Up To 10 kg |
| Service Scope | Design Build |
| Usage/Application | MIG |
| Alarm Range | YES |
| Connectivity | YES |
| Brand Supported | Panasonic |
| Service Location | Pan India |
| Industry | Automotive |
| Model Name/Number | DH |
| Service Duration | 1 YEAR |
| Warranty | 1 YEAR |
| Type | Welding Automation |
Minimum order quantity: 1 Hour
₹ 498800 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | ROTATION WELDING ,ROUND WELDING |
| Voltage | 415 V |
| Output Current | 100 A |
| Motor Type | DC Motor |
Minimum order quantity: 1 Piece
World Leader in Welding Automation Solutions since the year 2012 Over the Span of ABOVE 10 Years, Primo Automation Systems has acquired immense extertise and knowledge by executing more than Thousands of Welding Automation Solutions ranging from a small table top Welding automation to a massive Turnkey welding automation solutions.
Primo has grown Strength to Strength on every aspects & arts of Machine Building with the State of the art Engineering concepts, Design capability, Indepth Welding process Knowledge, Know How Techniques, Turnkey Execution Strength, and above all our "Ability & Affinity" to understand the requirement of the Customer and the Industry.
At Primo we cater Welding & Handling Automation solutions to a Varied Industrial segments such as Steel Construction & Fabrication Industry, Oil & Gas Industry, Automotive Industry, Valve Industry, Railways, Defence & Space Research segments, Thermal & Wind Energy Segments and many more.
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India