Manufacturer of a wide range of products which include tig ac dc welding machine 200 amp, tig and arc 3 phase welding machine, tig/mma-315 welding machine, tig 315p ac/dc aluminum welding machine, tig 315 welding machine and tig welding machine.
₹ 49800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Technology | Inverter |
| Input Voltage | 415 V |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Compatible Process | TIG + ARC |
| Model | DH-20A/DC |
| Brand | DH-20A/D |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 24 Kg |
| Application | Industrial |
| Duty Cycle | 60 % |
| Country Of Origin | India |
| Frequency | 50 Hz |
| Output Current | 150 Amp |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are offering TIG 200 AC/DC Welding Machine. we are offering an exclusive array of TIG 200IGBT based DC Inverter Welding Machine. Our offered array is famous for its attractive functions.Its very heavy duty welding We are engaged in offering a wide range of Gas Tungsten Arc Welder to our client. These portable welding machines are designed using superior grade raw material and excellent quality component by our skill professional.FeatureThree phase/ Single Phase inverter based, high efficiency and high power factor heavy duty DC rectifierPortability to be able to use the machine everywhereSuitable for all kind of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding positionsHigh ambient temperature resistance up to 550COutput cable extendable up to 100 metersEnsures constant weld performance during fluctuation of input voltage up to ??20Ên be powered from the mains or generator power supply, even via extra long supply cables, thus ideal for on-site useIP 23S rating designed & approved for outdoor useSafe to use in damp or humid welding environments due to reduced Open Circuit VoltageEquipped with VRD system for your safetyHigh reliability and low serviceability to be absolutely sure the product will do the jobAdjustable hot-start and arc force for accurate weld
₹ 80800 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Output Current | 260Amp |
| Brand | DH WELD |
| Model | DHT-315AC/DC |
| Cooling | Fan Cooled |
| Power Factor | 0.93 |
| Welding Current Range | 50-315 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 49300 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 300 Amp |
| Model Name/Number | TIG/MMA-315 |
| Welding Type | TIG Welding |
| Brand | DH |
| Efficiency | 0.85 |
| Voltage | AC 230V +/- 15% |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Output Current Range | 30 Amp |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Three phase/ Single phase inverter based, high efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Portability to be able to use the machine everywhere
Suitable for all kind of acidic, basic, stainless steel
Current Range: 20 to 315 Amp
₹ 85800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 150 Amp |
| Phase | 3 Phase |
| Model | TIG 315P AC/DC |
| Brand | DH |
| Power Consumption | 25.3 kVA |
| Working Voltage | AC 415V +/- 15% |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Cooling | Forced Air |
| Power Factor | 0.93 |
| Weight | 34 kg |
| Efficiency | 85% |
| Duty Cycle | 60% |
| Remote Control | Yes |
| Output Current Range | 315 Amp |
| Gas Type | Argon Gas |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 300 Amp |
| Brand | DH |
| Phase | 2 Phase |
| Working Voltage | 240 V |
| Insulation | A |
| Cooling | Water |
| Weight | 15kg |
Minimum order quantity: 01 Piece
TIG-315P is a versatile, three-phase DC inverter welding machine for professional and DIY use, offering both TIG and MMA welding with advanced pulse modes for precision aluminum, steel, and stainless steel applications. Its key features include integrated pulse functions (up to 500Hz DC/200Hz AC), 2T/4T/SPOT torch functions, memory for welding parameters, and robust thermal protection and cooling systems for reliable
₹ 82000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Output Current | 315 A |
| Welding Current Type | AC/DC |
| Usage/Application | Industrial |
| Technology | Inverter |
| Input Voltage | 380 V |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Model | DHT-315 |
| Brand | DH WELDING & CUTTING |
| Welding Current at 100% Duty Cycle | 230 |
| Compatible Process | TIG + ARC |
| Application | Industrial |
| Cooling | Fan Cooled |
| Duty Cycle | 60 % |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 85 |
| Compatible Rods | 10 mm |
| Accessories | TORCH ,RAGULETER,PIPE EARTH CLAMP,HOLDER |
| Welding Current Range | 50-315 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are offering TIG 315AC/DC Welding Machine. we are offering an exclusive array of TIG 315AC/DCInverter Welding Machine. Our offered array is famous for its attractive functions.Its very heavy duty welding We are engaged in offering a wide range of Gas Tungsten Arc Welder to our client. These portable welding machines are designed using superior grade raw material and excellent quality component by our skill professional.FeatureThree phase/ Single Phase inverter based, high efficiency and high power factor heavy duty DC rectifierPortability to be able to use the machine everywhereSuitable for all kind of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding positionsHigh ambient temperature resistance up to 550COutput cable extendable up to 100 metersEnsures constant weld performance during fluctuation of input voltage up to ??20Ên be powered from the mains or generator power supply, even via extra long supply cables, thus ideal for on-site useIP 23S rating designed & approved for outdoor useSafe to use in damp or humid welding environments due to reduced Open Circuit VoltageEquipped with VRD system for your safetyHigh reliability and low serviceability to be absolutely sure the product will do the jobAdjustable hot-start and arc force for accurate weld
₹ 19800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 100 Amp |
| Phase | Single Phase |
| Brand | DH |
| Technology | IGBT |
| Welding Current Range | 40 Amp |
| Model Number | TIG 200 |
| Voltage | 230V +/- 15% |
| Power Factor | 0.93 |
| Weight | 28 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 250A |
| Brand | DH |
| Phase | Single Phase |
| Model Number | TIG-200 |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 0.85 |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 10.5 kg |
| Suitable For Welding Rod | 3.15 mm |
| Input Voltage | 220V |
| Automation Grade | Manual |
| Frequency | 50-60 Hz |
Minimum order quantity: 5 Piece
Features:
Three phase/ Single Phase inverter based, high efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Portability to be able to use the machine everywhere
Suitable for all kind of acidic, basic, stainless steel
Current Range: 20 to 200 Amp
₹ 196800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Output Current | 500 A |
| Welding Current Type | AC/DC |
| Technology | IGBT |
| Brand | DH Welding |
| Model | DH TIG 500 AC DC |
| Power Consumption | Welding Current range (TIG Mode) : 10-500 Amps |
| Working Voltage | 415+ 15 % , 3 Phase |
| Welding Current at 100% Duty Cycle | 17.5 KVA |
| Power Factor | 415+ 15 % , 3 Phase |
| Efficiency | High Frequency |
| Welding Current Range | 415+ 15 % , 3 Phase |
Minimum order quantity: 01 Piece
flow and Lpost-flow control for maximun DDR
shielding gas protection before and after the welding
The decrease in electrode consumption is there due to connection of AC and DC TIG which release regulars penetration automatically
The better and fast TIG welding mechanism available with pulse mode facilitates the welding
There is 2T/4T repeat application for welding with torch switch which we can select on the front panel.
Current Range: 5 to 500 mm ñ mm
₹ 46900 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 350 Amp |
| Phase | Single Phase |
| Current | 35 Amp |
| Model Name/Number | WSME-200 |
| Brand | DH |
| Technology | Inverter Bases |
| Cooling Mode | Air Cooled |
| Automation Grade | Automatic |
| Operating Temperature Range | 45 DegreeC |
| Efficiency | 85% |
| Duty Cycle | 60% |
| Weight | 18 Kg |
| Warranty | 1 year |
| Voltage | 220V |
| Drive System | DC |
| Wire Diameter | 2.4 mm |
| Frequency | 50/60HZ |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single |
| Output Current | 150 Amp |
| Technology | IGBT |
| Brand | DHT20 |
| Model | DHT20 |
| Power Consumption | SINGLE PHASE |
| Working Voltage | 230 |
| Welding Current at 100% Duty Cycle | 156 |
| Cooling | Fan Cooled |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 85 |
| Accessories | TIG TORCH ,REGULETER,FLOMETER PIPE |
| Features | DC PULSE |
| Usage/Application | FOR SS WORKKING |
| Warranty | 1 |
| Weight | 8.5 KGS |
| Welding Current Range | 20-200 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 19800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 250 Amp |
| Model Name/Number | TIG-200 |
| Welding Type | TIG Welding |
| Brand | DH |
| Phase | Single |
| Power Factor | 0.73 |
| Voltage | AC 220V +/- 15% |
| Efficiency | 80% |
| Technology | IGBT |
| Weight | 8.5 kg |
| Welding Current Range | 80 Amp |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Output Voltage | 28V |
| Power | 9.59 kVA |
| No Load Voltage | 56V |
| Duty Cycle | 60% |
| No Load Loss | 40W |
| Input Current | 43.6 Amp |
₹ 28800 / Piece Get Latest Price
| Input Power | 50 KVA |
| Model | DHW-10 |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging | Box |
| Warranty | 1 Year |
| Model Name/Number | DHW-10 |
Minimum order quantity: 5 Piece
| Type: | Water-Cooled |
|---|---|
| Cooling Water: | Industrial Water |
| System Type: | Closed System |
| Fans Species: | Single-speed Fan |
| Noise Level: | Low |
| Application Fields: | Welding |
| Customization: | Available| Customized Request |
|---|
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India