Prominent & Leading Manufacturer from Ghaziabad, we offer panasonic yd-400at3dje arc welding machine, arc 400 double module igbt welding machine, arc 300 3 phase welding machine, arc 300l welding machine, arc 220 hd welding machine and 120v arc 400 multi voltage inverter welding machine.
₹ 52800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 400 Amp |
| Phase | 3 Phase |
| Duty Cycle | 60% |
| Model | YD-400AT3DJE |
| Output Current Range | 400 Amp |
| Technology | IGBT |
| Welding Type | DC Welding |
| Brand | Panasonic |
| Working Voltage | 415V |
| Cooling | Forced Air |
| Efficiency | 85% |
| Temperature | 45 DegreeC |
| Weight | 35 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 29900 / Piece Get Latest Price
| Welding Current | 400 A |
| Phase | 3 Phase |
| Welding Process | MMA |
| Model | ARC 400 |
| Technology | IGBT |
| Brand | DH |
| Working Voltage | 220V AC +/- 15% |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 85% |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Current | 20.8 Amp |
| Rated Output Voltage | 31.5V |
| Output Current | 400 Amp |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Three phase module IGBT inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Light weight and compact design for maximum shop floor flexibility
Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments
High ambient temperature resistance up to 55 DegreeC
Output cable extensible up to 100 meters
IP 23S rating designed & approved for outdoor use
Assure constant weld functioning throughout fluctuation of input voltage up to 20%
Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage
Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application
Armed with VRD system for your protection
Flexible hot-start and arc force designed for precise weld
₹ 16900 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Welding Process | MMA |
| Model | ARC 300 |
| Technology | MOSFET |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Brand | DH |
| Voltage | 380V |
| Efficiency | 85% |
| Weight | 12.5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Welding Current | 300 A |
| Output Current | 200 Amp |
₹ 14900 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Model | ARC 300L |
| Technology | IGBT |
| Output Current | 300 Amp |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Welding Type | DC |
| Brand | DH |
| Voltage | 220V |
| Insulation | F |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 12.5 Kg |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 11900 / Piece Get Latest Price
| Technology | MOSFET |
| Output Current | 220 Amp |
| Model | ARC 220 HD |
| Duty Cycle | 60% |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Voltage | 230V |
| Insulation | F |
| Weight | 6.5 Kg |
| Brand | DH |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 19800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 400 Amp |
| Brand | DH |
| Model | ARC 400 |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Voltage | 120V |
| Efficiency | 85% |
| Phase | Single Phase |
| Technology | IGBT |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 9.5 Kg |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7860 / Piece Get Latest Price
| Welding Current | 200 A |
| Phase | Single Phase |
| Duty Cycle | 60% |
| Welding Process | MMA |
| Model | ARC 200 |
| Technology | Inverter |
| Brand | DH |
| Efficiency | 80% |
| No-load Voltage (V) | 58V |
| Weight (kg) | Approx 6.5 kg |
| Frequency (Hz) | 50-60 Hz |
| Power Factor | 0.73 |
| Protection Class | IP 21 |
| Efficiency (%) | 80% |
| Weight | 6.5 Kg |
| Input Voltage (V) | 220V AC +/- 15% |
| Rated Output Voltage (V) | 28V |
| No Load Loss | 40W |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Current | 43.6 Amp |
| Power | 9.59 kVA |
| Output Current | 30 Amp |
Features:
₹ 36800 / Piece Get Latest Price
| Brand | DH |
| Model | MMA-400 |
| Output Current | 400 Amp |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Duty Cycle | 60% |
| Insulation | F |
| Phase | 3 Phase |
| Technology | IGBT |
| Weight | 22.5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 56800 / Piece Get Latest Price
| Brand | DH |
| Output Current | 450 Amp |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | AC Welding |
| Voltage | 380V |
| Insulation | F |
| Efficiency | 85% |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 260 kg |
| Frequency | 50-60 Hz |
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India