Our range of products include mig 250 f welding machine, semi automatic laser welding machine, electric welding machine, laser welding machine, 250amp arc welding machine and orbital welding equipment.
₹ 42800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Output Current Range | 250 Amp |
| Working Voltage | 8.5 kva |
| Technology | MOSFET |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 60% duty cycle |
| Accessories | with full accessories |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 449890 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Laser Source | CO2 Laser |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Model | LW 1000 |
Minimum order quantity: 01 Piece
High quality semiconductor laser and stable cooling system
* The torch with a special nozzle suitable for welding at different angles and positions on the workpiece
* Easy operation and get high welding speed and high quality
*The efficiency can be up2-10 times than TIG welding and economize on manpower.
* General staff can use it and no need special training.
* Special design welding stirrer can get best laser spot and wide welding width, high quality welding seam.
* You can fit wire by a separate wire feeder
* Light hand torch with 5-10m original Fiber
* Integrated design
* Long-life Accessories and save energy, lower use cost.
* Special safety protection function for welding worker.
₹ 16890 / Piece Get Latest Price
| Welding process | Arc MMA |
| Welding current | 300 A |
| Phase | 1 and 3 phase |
| Input voltage | 415 V |
| Duty cycle | 60 % |
| Technology | Inverter |
| Cooling type | Air cooled |
| Portability | Portable |
₹ 418800 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | CO₂ Laser |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Battery Pack |
| Operation Mode | Workbench |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 1–20 ms |
| Spot Size | 0.3 mm |
| Power Supply | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8690 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 250 Amp |
Minimum order quantity: 1 Piece
ARC WELDING MACHINE FOR COMMERCIAL USE AND INDUSTRIAL USE. Portable with heavy duty response with Good Efficiency.
₹ 668900 / Piece Get Latest Price
| Open Circuit Voltage | 240V |
| Insulation Protection Class | IP66 |
| Input Voltage | 240 V |
| Current | 16A |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 498900 / Piece Get Latest Price
| Input Power | Up to 10 KVA |
| Usage/Application | Commercial |
| Type of Spot Welder | Hand Operated Spot Welder |
| Suitable For Welding Rod | 1-2mm |
| Material | Copper |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 56990 / Piece Get Latest Price
| Power Consumption | 2400 W |
| Cutting Blade Size | 14 Inch |
| No Load Speed | 3800rpm |
| Warranty | 1 year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India