Prominent & Leading Manufacturer from Ghaziabad, we offer 200a arc mma welding machine, 400 amp arc welding machine, arc 400 i heavy duty inverter, arc 250s welding machine, arc 400 multi voltage inverter welding machine and 230v arc 315 multi voltage welding machine.
₹ 7900 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 200 Amp |
| Model Type | Inverter |
| Welding Type | DC |
| Power Source | IGBT Based |
| Current | 200-300 A |
| Technology | Inverter Based |
| Voltage | 65 V |
| Features | Compact Light Weight |
| Phase | Single |
| Usage/Application | Gate Grill Work,Light Use |
| Weight | 6 Kg |
| Color | Grey White |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 22900 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 400 Amp |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | DH |
| Type | ARC Welding |
| Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 01 Piece
A sturdy and capable piece of machinery meant for demanding welding jobs is a 400 amp welding machine. With a 400 amp maximum output, it is appropriate for use in high-volume production settings and while welding thick metals. Strong, dependable welds are essential in industrial environments including manufacturing, shipbuilding, and construction, where these equipment are frequently utilised. Professional welders who need great performance and dependability for challenging welding operations need a 400 amp welding equipment.
₹ 29800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 400 Amp |
| Model | ARC 400 I |
| Voltage | 23.4 V |
| Weight | 23kg |
| Frequency | 60Hz |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Generator Compatible | Yes |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Output Current | 250 Amp |
| Model | ARC 250S |
| Technology | IGBT |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Type |
| Brand | DH |
| Voltage | 230V |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 5.5 Kg |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Three phase module IGBT inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Light weight and compact design for maximum shop floor flexibility
Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments
High ambient temperature resistance up to 55 DegreeC
Output cable extensible up to 100 meters
IP 23S rating designed & approved for outdoor use
Assure constant weld functioning throughout fluctuation of input voltage up to 20%
Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage
Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application
Armed with VRD system for your protection
Flexible hot-start and arc force designed for precise weld
₹ 22966 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 350 Amp |
| Brand | DH |
| Model Name/Number | ARC 400 |
| Output Current Range | 40 Amp |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Mild Steel |
| Rated Input Current | 160 Amp |
| Welding Type | DC Welding |
| Phase | Single Phase |
| Working Voltage | 230V |
| Duty Cycle | 60% |
| Warranty | 1 year |
| Weight | 12 Kg |
| Welding Thickness | 12 mm |
| Frequency | 60 Hz |
Minimum order quantity: 5 Piece
Features:
Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application
Robust and revolutionary design, therefore you can hold everything you need in one travel
Handle with all electrode types and covers a vast range of welding exercise in all welding positions PFC feature for optimum energy proficiency and expanded welding duration due to reduced machine cooling breaks
Reliable arc ignition reduces distortion and burnthrough and increase weld quality
IP 23S rating designed & approved for outdoor application
Safe to use in damp or humid welding atmosphere due to cut down Open Circuit Voltage
Armed with VRD system for your protection
High reliability and low serviceability to be absolutely sure the product will do the job flexible hot-start and arc force designed for precise
Voltage: 120 to 560V
Input Current: 160-560 Amp
Output Current Range: 40 to 400 Amp
₹ 16900 / Piece Get Latest Price
| Duty Cycle | 60% |
| Phase | 230/380 |
| Model | ARC 315 |
| Technology | IGBT |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Brand | DH |
| Working Voltage | 230V |
| Weight | 8.5 kg |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
New design
Smart appearance
Compact size
Lightweight
Power saving
Strong current output
Superior arc performance
Quality weld with precise control
Voltage: 120 to 560V
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Welding Process | MMA |
| Welding Current | 200 A |
| Technology | IGBT |
| Model | ARC 200 |
| Input Voltage | 220 V |
| Duty Cycle | 60% |
| Phase | Single Phase |
| Output Current | 100 Amp |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Brand | DH |
| Working Voltage | 220V AC +/- 15% |
| Power Factor | 0.73 |
| Efficiency | 80% |
| Protection Class | IP 21 |
| Weight | 6.5 Kg |
| Input Current | 43.6 Amp |
| Power | 9.59 kVA |
| No Load Voltage | 58V |
| Output Voltage | 28V |
| No Load Loss | 40W |
Minimum order quantity: 10 Piece
Features:
₹ 11800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 225 Amp |
| Model | ARC 225 |
| Duty Cycle | 60% |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | DH |
| Working Voltage | 415V +/- 15% |
| Warranty | 1 year |
We are offering ARC 225 Welding Machine to our clients. Nice welding machine with great capability.
₹ 18600 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 350 Amp |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 415 V |
| Weight | 12kg |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 31800 / Piece Get Latest Price
| Welding Process | MMA |
| Welding Current | 400 A |
| Technology | Transformer |
| Phase | Three Phase |
| Duty Cycle | 60 % |
| Input Voltage | 415 V |
| Cooling | Air Cooled |
| Usage | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 88800 / Piece Get Latest Price
| Brand | DH |
| Model | ARC- 630 S |
| Voltage | 415 |
| Warranty | 1 Year |
| No-load Voltage | 80V |
| Weight | 36 kg |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Factor | 0.93 |
| Input Power | 25.3 kVA |
| Housing Protection Grade | IP 21 |
| Output Current | 630 Amp |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Three phase module IGBT inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Light weight and compact design for maximum shop floor flexibility
Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments
High ambient temperature resistance up to 55 DegreeC
Output cable extensible up to 100 meters
IP 23S rating designed & approved for outdoor use
Assure constant weld functioning throughout fluctuation of input voltage up to 20%
Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage
Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application
Armed with VRD system for your protection
Flexible hot-start and arc force designed for precise weld
₹ 11900 / Piece Get Latest Price
| Brand | DH |
| Model | ARC 225 |
| Output Current | 225 Amp |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Working Voltage | 220V |
| Duty Cycle | 60% |
| Insulation | F |
| Phase | Single Phase |
| Technology | IGBT |
| Weight | 8.5 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India