Our range of products include inverter welding machine 630 amp, dh arc welding machine 400 amp, arc 400 t welding machine, arc welding 300 amps, arc 250 inverter welding machine and inverter welding machine.
₹ 86200 / Piece Get Latest Price
| Welding Current | 630 |
| Phase | Three Phase |
| Output Current | 450 Amp |
| Duty Cycle | 60 % |
| Usage/Application | Industrial |
| Model | Dh-630, Dh630 |
| Technology | IGBT Inverter |
| Welding Process | ARC |
| Input Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Welding Type | Dc welding |
| Cooling | Air Cooled |
| Electrode Diameter | 3.15 mm |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 32800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Output Current | 400AMP |
| Model Type | IGBT |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Welding Type | Dc Welding |
| Power Source | Electric |
| Weight | 22kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 30800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 400A |
| Model Type | Arc 400 T |
| Model Number/Name | DH40G |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Welding Type | DC Welding |
| Rated Input Current | 415+-15% |
| Power Source | IGBT Based |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 01 Piece
Three phase inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifierCan be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site applicationConvenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environmentsHigh ambient temperature resistance up to 55 C perfect for Indian meteorological surroundingsRisk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit VoltageArmed with VRD system for your protectionApplicable for all types of gauging operationIP 23S rating designed & approved for outdoor useFlexible hot-start and arc force designed for precise weld
₹ 16900 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Model Name/Number | DHA-30 |
| Output Current | 300A |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 60 Hz |
Minimum order quantity: 01 Piece
Heavy duty arc welding in 300 amp
Arc welding 300 g Three phase inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments High ambient temperature resistance up to 55 C perfect for Indian meteorological surroundings Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage Armed with VRD system for your protection Applicable for all types of gauging operation IP 23S rating designed & approved for outdoor use Flexible hot-start and
₹ 10900 / Piece Get Latest Price
| Brand | DH |
| Model Name/Number | ARC 250 |
| Welding Type | DC Welding |
| Phase | 3 Phase |
| Working Voltage | 415V +/- 15% |
| Duty Cycle | 60% |
| Power Factor | 0.93 |
| Efficiency | 85% |
| Technology | IGBT |
| Weight | 13.5 kg |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Current | 13 Amp |
| No Load Voltage | 60V |
| Power | 9.4 kVA |
| Output Voltage | 30V |
| No Load Loss | 60W |
| Output Current | 150 Amp |
| Output Current Range | 250 Amp |
₹ 16800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 250 Amp |
| Brand | GB |
| Model | DH-250S |
| Welding Current Range | 25A |
| Phase | Single Phase |
| Weight | 100kg |
Minimum order quantity: 01 Piece
we are the best supplier of Electric Welding Equipment. We are offering ARC 250Welding Machine. Features: • New design • Smart appearance • Compact size • Lightweight • Power saving • Strong current output • Superior arc performance • Quality weld with precise control
₹ 17800 / Piece Get Latest Price
| Technology | Inverter |
| Phase | Single Phase |
| Model | MMA 3.2 |
| Output Current Range | 275 Amp |
| Brand | DH |
| Automatic Grade | Manual |
| Input Voltage | 220V +/- 15% |
| Input Current | 11.1 Amp |
| Power | 8.4 kVA |
| Welding Current | 300 A |
| Output Current | 200 Amp |
Minimum order quantity: 10 Piece
Features:
₹ 16890 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 200 Amp |
| Brand | DH |
| Model | MMA 320 |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Working Voltage | 220V AC +/- 15% |
| Phase | Single Phase |
| Technology | IGBT |
| Weight | 10.5 kg |
₹ 17800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 315 Amp |
| Brand | DH |
| Model | MMA 315 |
| Automation Grade | Manual |
| Welding Type | DC Welding |
| Working Voltage | 230/380+/- 15% |
| Phase | 1/2Phase |
| Technology | IGBT |
| Weight | 9.5 kg |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Light weight and compact design for maximum shop floor flexibility
Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments
High ambient temperature resistance up to 55 DegreeC
Output cable extensible up to 100 meters
IP 23S rating designed & approved for outdoor use
Assure constant weld functioning throughout fluctuation of input voltage up to 20%
Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage
Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application
Armed with VRD system for your protection
Flexible hot-start and arc force
₹ 7489 / Piece Get Latest Price
| Welding Current | 220 A |
| Technology | Inverter |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 230 V |
| Welding Process | MMA+TIG |
| Automation Grade | Manual |
| Duty Cycle | 60% |
| Material | Mild Steel |
| Welding Type | DC Welding |
| Model Name/Number | MMA 250s |
| Brand | DH |
| Rate Input Capacity | Single Phase |
| Suitable Electrode Rod | 3.15mm |
| Working Voltage | 220V AC +/- 15% |
| Output Current | 200 Amp |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are offering MMA 250s welding Machine to our clients.Welding Positioner are the best solution to the problem of rotating and tilting demanding work pieces. Angle and speed are all adjustable. They have infinitely variable height control as a result of a remote control of all functions.
₹ 6880 / Piece Get Latest Price
| Input Power | 10 KVA |
| Output Current | 100 A |
| Brand | DH WELD |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 230 V |
| Temperature | 45 Degree C |
| Frequency | 50 Hz |
| Wire Diameter | 3.15 |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 51800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 350 Amp |
| Welding Current | 400 A |
| Phase | Three Phase |
| Duty Cycle | 60 % |
| Welding Process | MMA |
| Technology | Inverter |
| Input Voltage | 415 V |
| Voltage | 68v |
| Frequency | 20hz |
| Weight | 24kg |
| Warranty | 1 Year |
| Electrode Diameter | 4 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
ARC 400 HEAVY DUTY WITH 100% DUTY CYCLEHeavy duty arc welding in 400 amp
Arc welding 400 g Three phase inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments High ambient temperature resistance up to 55 C perfect for Indian meteorological surroundings Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage Armed with VRD system for your protection Applicable for all types of gauging operation IP 23S rating designed & approved for outdoor use Flexible ho
₹ 46800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 500 A |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Product Type | Ultrasonic Pinkin Coil |
| Color | BLUE |
| Welding Process | MMA |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Duty Cycle | 60 % |
| Voltage | 415 |
| Current | 27 A |
| Frequency | 50/60 HZ |
| Packaging | BOX |
| Brand | DH |
| Insulation Class | Class H |
| Protection Rating | IP21 |
| Mounting Type | Trolley |
| Weight | 32 KG |
| Input Power Supply | 415 |
| Protection Class | IP 23 |
| Input Power | 27 A |
| Input Supply | 415 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Three phase module IGBT inverter based, great efficiency and high power factor heavy duty DC rectifier
Light weight and compact design for maximum shop floor flexibility
Convenient for all nature of acidic, basic, stainless steel, cellulosic and low hydrogen alloy electrodes in all welding environments
High ambient temperature resistance up to 55 DegreeC
Output cable extensible up to 100 meters
IP 23S rating designed & approved for outdoor use
Assure constant weld functioning throughout fluctuation of input voltage up to 20%
Risk-free to use in damp or humid welding atmospheres as a result, controlled Open Circuit Voltage
Can be mechanized from the channels or alternator communications, even via additional source cable work, hence excellent for on-site application
Armed with VRD system for your protection
Flexible hot-start and arc force designed for precise weld
IGBT EENTLalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India