Leading Manufacturer of 200a aluminum welding machine, aluminium tig welding machine and 150a aluminum welding machine from Ghaziabad.
₹ 89800 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Output Current | 200 Amp |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Gas Type | Yes |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 01 Piece
Aluminum welding is a fabrication process that uses heat and pressure to join two components made from aluminum or aluminum-based alloys. Compared to welded assemblies made from other materials, such as steel, welded aluminum assemblies do not demonstrate the same level of strength as their parent materials.
₹ 49800 / Piece Get Latest Price
| Phase | 3 Phase |
| Output Current | 200 Amp |
| Brand | DH |
| Power Consumption | 1 Kwh |
| Insulation | A |
| Cooling | Fan Cooled |
₹ 89800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 150 Amp |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Gas Type | No |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India