We are a leading Manufacturer of drawn arc stud welding machine, short cycle stud welder sc 08, for industrial, inverter drawn arc stud welding machine model stud 2500, for commercial, stud welding machine, drawn arc weld studs and stud welding collet from Ghaziabad, India.
₹ 418800 / Piece Get Latest Price
| Stud Welding Type | Drawn Arc |
| Stud Diameter | 10–22 mm |
| Power Source Type | Inverter |
| Model Name/Number | DHSTUD |
| Capacity | 15mm |
| Application | Shipbuilding, Sheet Metal |
| Welding Type | STUD WELDING |
| Stud Material | MS |
| Fusing | 15 mm |
| Phase | Three Phase |
| Brand | DH STUD 25 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Output Current | 2500 |
| Cable Length | 10 m |
| Material | inverte based |
| Portable | Yes |
| Frequency | 50/60 |
| Voltage | 415 |
| Color | SKY BLUE |
| Usage/Application | Ms STUD Jointing In Sheets |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
The advantages of Drawn arc stud welding machine is welding strength which is more than the surrounding metal, no filler wire requires making it economical, production is very high, one-sided fastening gives ample space for designing, a semi-skilled person may operate the machine and cost of operation are reduced to the lowest.
Drawn arc stud welder used in a process where a metal stud is welded by the heating process of the arc to the workpiece. There happens to be a strong one-sided welding on base metals of different thickness from 3 mm to 25 mm. This process is the most reliable method of fastening to any size and configuration of stud welded quickly to the workpiece and provides high welding penetration and stability. The welding set is 50% lighter in weight as compared to the transformer type, the energy consumption is half than the traditional machines, the efficiency degree is high as it is inverter technology
What we do in stud welding is put the positive pole of power source on the workpiece. The required stud inserted into the stud welding gun to a position on the workpiece may be with ceramic ferrule to position it. We can start the welding process by lifting the stud. When stud lifted the low arc or pilot arc is drawn. The main arc produces between workpiece and stud. The ampere is adjusted as per diameter and cross-sectional area. At the completion of welding time, the stud is directed toward the workpiece. Now turn off the power source thus welding zone is cool down and solidify. We as welding machine manufacturers and are taking care of welding machine price which we supply to our clients.
₹ 520000 / Piece Get Latest Price
| Stud Welding Type | Short Cycle |
| Stud Diameter | 8–16 mm |
| Power Source Type | Inverter |
| Output Current | 300 A |
| Output Current (Ampere) | 1000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Sheet Metal, Shipbuilding, Construction |
| Stud Material | MS, Aluminium, Brass, SS |
| Phase | Three Phase |
| Net Weight | 100 KG |
| Maximum KVA Rating | 95KVA |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 438800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 300-2500 |
| Output Current (Ampere) | 300-2500 |
| Usage/Application | Industrial |
| Ground Cable | 30 mtr |
| High Production Speed | 0.3-3 |
| Net Weight | 105 KG |
| Welding Stud Range | 10-25 |
| Maximum KVA Rating | 121 kva |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Advantages -
₹ 409800 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 300 A |
| Output Current (Ampere) | 300 |
| Usage/Application | Industrial |
| Net Weight | 120 |
| Welding Stud Range | 7-25 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
STUD 2500 WELDING MACHINE
Stud Welding, more correctly termed drawn arc stud welding, is an electric arc process that rapidly joins a fastener to a base metal or substrate. The fastener can take many forms: threaded, unthreaded, tapped etc.
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Stud Welding Type | Drawn Arc |
| Stud Diameter | 19 mm |
| Stud Length | 125 mm |
| Power Source Type | Inverter |
| Material | Low Carbon Steel |
| Output Current | 500 A |
| Capacity | 13-25mm |
| Welding Type | DC Welding |
| Fusing | DRWAN ARC STUD |
| Model Name/Number | STUD-2500 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
The advantages of stud welding machine is welding strength which is more than the surrounding metal, no filler wire requires making it economical, production is very high, one-sided fastening gives ample space for designing, a semi-skilled person may operate the machine and cost of operation are reduced to the lowest.
Stud welder is used in a process where a metal stud is welded by the heating process of the arc to the workpiece. There happens to be a strong one-sided welding on base metals of different thickness from 3 mm to 25 mm. This process is the most reliable method of fastening to any size and configuration of stud welded quickly to the workpiece and provides high welding penetration and stability. The welding set is 50% lighter in weight as compared to the transformer type, the energy consumption is half than the traditional machines, the efficiency degree is high as it is inverter technology.
What we do in stud welding is put the positive pole of power source on the workpiece. The required stud inserted into the stud welding gun to a position on the workpiece may be with ceramic ferrule to position it. We can start the welding process by lifting the stud. When stud lifted the low arc or pilot arc is drawn. The main arc produces between workpiece and stud. The ampere is adjusted as per diameter and cross-sectional area. At the completion of welding time, the stud is directed toward the workpiece. Now turn off the power source thus welding zone is cool down and solidify.
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 25 mm |
| Material | BRASS |
| Size | 12*1.25*25 |
| Quantity Per Pack | 10 PC |
| Color | BRASS |
| Installation | EASY |
| Quality | BRASS QUALITY |
Additional Information:
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India