Leading Manufacturer of submerged arc welder, saw 1250 welding machine and semi automatic submerged arc welder from Ghaziabad.
₹ 342800 / Piece Get Latest Price
| Welding Current | 1200 A |
| Output Current | upto 100 Amp |
| Phase | Three Phase |
| Welding Head Type | Single Wire |
| Duty Cycle | 80 % |
| Power Source Type | Inverter |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Flux Feeding | Pressurised |
| Application | Shipbuilding, Beam Welding |
| Country of Origin | Made in China |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Welder Type | Submerged Arc Welder |
| Model | SAW 1250 |
Minimum order quantity: 01 Piece
Submerged welding process is used for welding of low alloy steels. It is also used for stainless steels and nickel based alloys. SAW can also be used for surfacing applications such as wear-facing, corrosion overlay of steels, etc
₹ 348800 / Piece Get Latest Price
| Welding Current | 1200 A |
| Welding Head Type | Single Wire |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Model | SAW 1250 |
| Power Source Type | Inverter |
| Phase | 3 Phase |
| Duty Cycle | 60 % |
| Output Current | 1250 Amp |
| Brand | DH |
| Working Voltage | 415V +/- 15% |
| Weight | 145 kg |
| Cooling | Forced Air |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 325890 / Piece Get Latest Price
| Output Current | 500 Amp |
| Material | Mild Steel |
| Model | MZ 1250 |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India