Leading Manufacturer of hand plasma cutter 100 amp, cut-200 plasma cutting machine and cut 80 air plasma cutting machine supplier from Ghaziabad.
₹ 72960 / Unit Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Fuel Gas Type | AIR COMPRESSORE |
| Output Current | 0-100 A |
| Model Name/Number | DHC-100 |
| Capacity | 12 HOUR |
| Cutting Accuracy | FINE CUTTING |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Cutting Width | 25 mm |
| Max. Cutting Thickness | 20 mm |
| Max Cutting Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 01 Unit
We are offering CUT 120 Air Plasma Cutting Machine.Appropriate for cutting any type of metal with no difficulty Separate selector switch for checking Air Pressure Arc factor electronic control for an outstanding cutting quality Light weight, compact, energy efficient power source cut down overall cutting cost Distortion free, dross free, burr free, narrow kerf width, exceptionally clean and smooth cut Flexible starting with Pilot arc improves functioning and cutting on impure, painted, or rusted metals Cutting parameters stability within 20% mains voltage fluctuations for long lasting consumable parts Uses a high-frequency ignition, without interaction with the workpiece with more precise and faster cutting Adjustable Post Flow cooling allows the torch to cool down after the cut and enhance consumable and torch life Air filter cum regulator assembly provided as a standard accessories to ensure clean cut, compressed air for excellent cut quality Energy efficient outfit, built in with high efficiency and high power factor power source, saves power consumption and reduce energy bills up to 30%
₹ 398800 / Piece Get Latest Price
| Cutting Thickness | 40MM |
| Plasma power | 120 A |
| Cooling Type | Air |
| Max mild steel cut | 25 mm |
| Power Source | DC |
| Mounting Type | Portable |
| Voltage | 415V |
| Max Cutting Thickness | 55 mm |
| Brand | DH |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power | 80 w |
| Inverter Technology | IGBT |
| Gas Supply | N2 |
| Input Voltage | 380 v |
| Model Name/Number | CUT-200CNC |
| Country of Origin | Made in India |
| Output Current | 200 Amp |
| Duty Cycle | 60% |
| Efficiency | 85% |
| Power Factor | 0.93 |
| Protection Class | IP 21 |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Appropriate for precise cutting any type of metal in high cutting speed
Accurate and very stable arc factor electronic control for an outstanding cutting quality
Light weight, compact, energy efficient power source cut down overall cutting cost
Distortion free, dross free, burr free, narrow kerf width, exceptionally clean and smooth cut
Flexible starting with Pilot arc improves functioning and cutting on impure, painted, or rusted metals
Cutting parameters stability within ±20% mains voltage fluctuations for long lasting consumable parts
Uses a high-frequency ignition, without interaction with the workpiece with more precise and faster cutting
Adjustable Post Flow cooling allows the torch to cool down after the cut and enhance consumable and torch life
Air filter cum regulator assembly provided as a standard accessories to ensure clean cut, compressed air for excellent cut quality
Energy efficient outfit, built in with high efficiency and high power factor power source, saves power consumption and reduce energy bills up to 30%
₹ 52800 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Handheld |
| Gas Supply | Air |
| Mounting Type | Portable |
| Power Type | DC |
| Phase | Single/Three Phase |
| Brand | Dh |
| Voltage | 415 V |
| Cutting Thickness | 15 mm |
| Input Power | 12 kVA |
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India