Providing you the best range of cnc laser welding machine, handheld laser welding machine, cnc fiber laser cutting machine, handheld fiber laser welding machine, co2 laser welding machine and stainless steel cnc fiber laser cutting machine with effective & timely delivery.
₹ 758800 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Welding Type | MIG Welder |
| Laser Source | CO2 Laser |
| Current | upto 100 Amp |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Body Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
High quality semiconductor laser and stable cooling system
* The torch with a special nozzle suitable for welding at different angles and positions on the workpiece
* Easy operation and get high welding speed and high quality
*The efficiency can be up2-10 times than TIG welding and economize on manpower.
* General staff can use it and no need special training.
* Special design welding stirrer can get best laser spot and wide welding width, high quality welding seam.
* You can fit wire by a separate wire feeder
* Light hand torch with 5-10m original Fiber
* Integrated design
* Long-life Accessories and save energy, lower use cost.
* Special safety protection function for welding worker.
₹ 468800 / Piece Get Latest Price
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Laser Source | CO2 Laser |
| Welding Type | Laser welding machine |
| Cooling System | Water Cooled |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 2388800 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 3 kW |
| Working Area | 3000*1500 mm |
| Cutting Material | Copper, MS, Aluminium, SS, Brass |
| Laser Source Brand | MAX |
| Automation Level | Automatic |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Model Name/Number | LASER 51 |
| Brand | DH |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 419800 / Piece Get Latest Price
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | MS |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Supply | 415 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Mode | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 549800 / Piece Get Latest Price
| Output current | 1500 |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Phase | Three phase |
| Wire dia capacity | 1.2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Laser Source | CO2 Laser |
| Input voltage | 415 V |
| Gas type | ARGON |
| Cooling | Air cooled |
| Technology | IGBT inverter |
| Duty cycle | 60 % |
| Wire feeder type | Separate |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Model | LW-1500 |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 01 Piece
High quality semiconductor laser and stable cooling system
* The torch with a special nozzle suitable for welding at different angles and positions on the workpiece
* Easy operation and get high welding speed and high quality
*The efficiency can be up2-10 times than TIG welding and economize on manpower.
* General staff can use it and no need special training.
* Special design welding stirrer can get best laser spot and wide welding width, high quality welding seam.
* You can fit wire by a separate wire feeder
* Light hand torch with 5-10m original Fiber
* Integrated design
* Long-life Accessories and save energy, lower use cost.
* Special safety protection function for welding worker.
₹ 2488800 / Piece Get Latest Price
| Laser Power | 3 kW |
| Working Area | 3000*1500 mm |
| Cutting Material | SS, Aluminium, Brass, MS |
| Laser Source Brand | MAX |
| Automation Level | Automatic |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Model Name/Number | LASER 52 |
| Brand | DH |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 330000 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Laser Metal Cutting Machine |
₹ 988800 / Piece Get Latest Price
| Laser power | 3000 W |
| Laser type | Fiber |
| Operation mode | Table top |
| Weld thickness | 4 mm |
| Cooling type | Water cooled |
| Power supply | 415 V 3 phase |
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India