Our range of products include air plasma arc cutting machine inverter base, air plasma cutting machine, messer digital controlled air plasma cutting machine, 160 plasma cutting machine, cut-120 igbt air plasma cutting machine and ador hand plasma cutting machine.
₹ 109800 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Inverter |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Mounting Type | Portable |
| Gas Supply | AIR |
| Power Type | DC |
| Capacity | 12 HOUR |
| Phase | Three Phase |
| Max Cutting Thickness | 25 MM |
| Brand | DH WELDING |
| Usage/Application | . MS SS CUTTING PURPOSE |
| Power Source | DC |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50/60HZ |
| Cutting Thickness | 25 mm |
| Input Power | 15.1 kVA |
| Max Cutting Speed | 500 mm/min |
| Model Name/Number | DHP-120 |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are offering CUT 120 Air Plasma Cutting Machine.Appropriate for cutting any type of metal with no difficulty Separate selector switch for checking Air Pressure Arc factor electronic control for an outstanding cutting quality Light weight, compact, energy efficient power source cut down overall cutting cost Distortion free, dross free, burr free, narrow kerf width, exceptionally clean and smooth cut Flexible starting with Pilot arc improves functioning and cutting on impure, painted, or rusted metals Cutting parameters stability within 20% mains voltage fluctuations for long lasting consumable parts Uses a high-frequency ignition, without interaction with the workpiece with more precise and faster cutting Adjustable Post Flow cooling allows the torch to cool down after the cut and enhance consumable and torch life Air filter cum regulator assembly provided as a standard accessories to ensure clean cut, compressed air for excellent cut quality Energy efficient outfit, built in with high efficiency and high power factor power source, saves power consumption and reduce energy bills up to 30%
₹ 76890 / Piece Get Latest Price
| Fuel Gas Type | LPG |
| Brand | DHW |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Max Cutting Thickness | 25 MM |
| Usage/Application | FOR MS /SS WORKS ALL ALOYS |
| Model Name/Number | DH CUT |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are an accredited manufacturer and supplier of high quality Inverter Plasma Cutting Machines. Our offered range is manufactured using quality-approved factor inputs that are sourced from the most reliable vendors of the concerned domain. We offer these products in various specifications in order to meet the varied application needs of clients. Products offered by us are widely appreciated among clients for their features and thereby extensively demanded all across the nation.
Features:
IGBT based inverter power supply saves precious power
Constant O/P current even though the supply voltage varies within the range of +/- 2%
High open circuit voltage (OCV) for good arc striking and for good quality cutting
Electronic pilot arc system ensures soft start and high consumable life
No load power consumption is very low (<0.1 KVA)
Stepless setting for cutting current
Actual cutting current can be seen on front panel digital display
High temperature protection with indication
Single phasing protection
Air pressure switch with indication for safe cutting
High efficiency more than 90%
Good layout for easy serving
Superior speed and cutting capacity
CNC/Robotic machine interface option for automated control
₹ 189900 / Piece Get Latest Price
| Max Cutting Thickness | 22MM |
| Brand | DH WELDING & CUTTING |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Usage/Application | FOR HARD |
| Gas Supply | AIR COMPRESED |
| Power Source | DC |
| Frequency | 50 Hz |
| Model Name/Number | DHC-100 |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are an accredited manufacturer and supplier of high quality Inverter Plasma Cutting Machines. Our offered range is manufactured using quality-approved factor inputs that are sourced from the most reliable vendors of the concerned domain. We offer these products in various specifications in order to meet the varied application needs of clients. Products offered by us are widely appreciated among clients for their features and thereby extensively demanded all across the nation.
Features:
IGBT based inverter power supply saves precious power
Constant O/P current even though the supply voltage varies within the range of +/- 2%
High open circuit voltage (OCV) for good arc striking and for good quality cutting
Electronic pilot arc system ensures soft start and high consumable life
No load power consumption is very low (<0.1 KVA)
Stepless setting for cutting current
Actual cutting current can be seen on front panel digital display
High temperature protection with indication
Single phasing protection
Air pressure switch with indication for safe cutting
High efficiency more than 90%
Good layout for easy serving
Superior speed and cutting capacity
CNC/Robotic machine interface option for automated control
₹ 192800 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Manual |
| Type of Machine | Inverter Plasma Cutting Machine |
| Power Source | Three Phase |
| Automation Grade | Manual |
| Cooling Type | Air |
| Mounting Type | Portable |
| Max Cutting Thickness | 40 mm |
| Brand | DH |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 01 Piece
Purpose: Plasma Cutting Machine for various materials Performance and Property: Highly concentrated arc energy with good stability and strong cutting force Parts and Accessories
₹ 76890 / Piece Get Latest Price
| Max Cutting Thickness | 30 mm |
| Brand | DH |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | IGBT Based |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Output Current | 120 Amp |
| Protection Class | IP 21 |
| Duty Cycle | 60% |
| Efficiency | 85% |
| Model Name/Number | CUT-120 |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Factor | 0.93 |
Minimum order quantity: 01 Piece
Features:
Appropriate for precise cutting any type of metal in high cutting speed
Accurate and very stable arc factor electronic control for an outstanding cutting quality
Light weight, compact, energy efficient power source cut down overall cutting cost
Distortion free, dross free, burr free, narrow kerf width, exceptionally clean and smooth cut
Flexible starting with Pilot arc improves functioning and cutting on impure, painted, or rusted metals
Cutting parameters stability within ±20% mains voltage fluctuations for long lasting consumable parts
Uses a high-frequency ignition, without interaction with the workpiece with more precise and faster cutting
Adjustable Post Flow cooling allows the torch to cool down after the cut and enhance consumable and torch life
Air filter cum regulator assembly provided as a standard accessories to ensure clean cut, compressed air for excellent cut quality
Energy efficient outfit, built in with high efficiency and high power factor power source, saves power consumption and reduce energy bills up to 30%
₹ 165890 / Piece Get Latest Price
| Type of Machine | Air Plasma Cutting Machine |
| Max Cutting Thickness | 25 mm |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | DH |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 396800 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Inverter |
| Type of Machine | Air Plasma Cutting Machine |
| Gas Supply | Air |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Mounting Type | Trolley Mounted |
| Power Type | DC |
| Phase | Three Phase |
| Max Cutting Thickness | 24mm |
| Brand | Huahan |
| Usage/Application | For cnc cutting machine |
| Model Name/Number | Yh-300 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 72890 / Piece Get Latest Price
| Max Cutting Thickness | 25 mm |
| Max Cutting Length | 3000-4000 mm |
| Type of Machine | Air Plasma Cutting Machine |
| Capacity | 25mm |
| Place Of Origin | india |
| Brand | WELDH |
| Make | WELDH |
| Frequency | 50/60hz |
| Portable | yes |
| Model | cut 100i |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are offering CUT 100 Air Plasma Cutting Machine. Appropriate for cutting any type of metal with no difficulty Separate selector switch for checking ‘Air Pressure’ Arc factor electronic control for an outstanding cutting quality Light weight, compact, energy efficient power source cut down overall cutting cost Distortion free, dross free, burr free, narrow kerf width, exceptionally clean and smooth cut Flexible starting with Pilot arc improves functioning and cutting on impure, painted, or rusted metals Cutting parameters stability within ±20% mains voltage fluctuations for long lasting consumable parts Uses a high-frequency ignition, without interaction with the workpiece with more precise and faster cutting Adjustable Post Flow cooling allows the torch to cool down after the cut and enhance consumable and torch life Air filter cum regulator assembly provided as a standard accessories to ensure clean cut, compressed air for excellent cut quality Energy efficient outfit, built in with high efficiency and high power factor power source, saves power consumption and reduce energy bills up to 30%
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India