Manufacturer of a wide range of products which include shear stud welding machine and stud capacitor welding machine.
₹ 448800 / Piece Get Latest Price
| Stud Welding Type | Drawn Arc |
| Stud Diameter | 10–22 mm |
| Power Source Type | Inverter |
| Output Current | 500 A |
| Output Current (Ampere) | 1000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Sheet Metal, Construction, Shipbuilding |
| Stud Material | MS |
| Phase | Three Phase |
| Open Circuit Voltage | 80 V |
| Ground Cable | 10m |
| Net Weight | 100kg |
| Welding Stud Range | 25mm |
| Maximum KVA Rating | 165kVA |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 81800 / Piece Get Latest Price
| Stud Welding Type | Capacitor Discharge |
| Output Current (Ampere) | 200 |
| Stud Diameter | 2–8 mm |
| Power Source Type | Inverter |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Sheet Metal, Automotive |
| Stud Material | MS, Brass, SS |
| Phase | Single Phase |
| Dimensions (W x D x H) | 2300x1200x500mm |
| Rated Input Power Capacity | 230 V |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | DH |
Minimum order quantity: 01 Piece
The advantages of stud welding machine is welding strength which is more than the surrounding metal, no filler wire requires making it economical, production is very high, one-sided fastening gives ample space for designing, a semi-skilled person may operate the machine and cost of operation are reduced to the lowest.
Stud welder is used in a process where a metal stud is welded by the heating process of the arc to the workpiece. There happens to be a strong one-sided welding on base metals of different thickness from 3 mm to 25 mm. This process is the most reliable method of fastening to any size and configuration of stud welded quickly to the workpiece and provides high welding penetration and stability. The welding set is 50% lighter in weight as compared to the transformer type, the energy consumption is half than the traditional machines, the efficiency degree is high as it is inverter technology.
What we do in stud welding is put the positive pole of power source on the workpiece. The required stud inserted into the stud welding gun to a position on the workpiece may be with ceramic ferrule to position it. We can start the welding process by lifting the stud. When stud lifted the low arc or pilot arc is drawn. The main arc produces between workpiece and stud. The ampere is adjusted as per diameter and cross-sectional area. At the completion of welding time, the stud is directed toward the workpiece. Now turn off the power source thus welding zone is cool down and solidify.
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India