Our range of products include ss filler wire 304, ss mig welding wire and mig welding wire er4043.
₹ 360 / Kg Get Latest Price
| Grade | SS304L |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | star blaze |
| Size | 2.4 mm |
| Usage/Application | Welding |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are offering SS Welding Filler Wire to our clients.xporting of Welding Wire And Electrode. We offer a wide and comprehensive range of products, which include Brass Wires, Brazing Rod, Welding Wire, Aluminium Bronze Filler Wire, Phosphor Bronze Wire, etc. We are setting an example in the industry by providing shock resistance, corrosion resistant, easy to install products and possess high strength. We take pride in offering high-quality products, timely delivery at very affordable prices to various sectors namely automobiles, engineering, electrical and electronics. Our customer-centric approach has earned us an unparalleled niche in the marketplace. Moreover, quality-focused business policies have been enabled us to muster a large client base.
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Wire Material | Stainless Steel |
| Wire Gauge | 8 SWG |
| Diameter | 0.8 mm |
| Testing Temperature | 40 Degree C |
| Packaging | Box |
| Type | Welding Wire |
Minimum order quantity: 100 Kg
MIG welding wire consists of a spooled-up electrode that's fed through a MIG welding “gun” and is heated to melt metal and join workpieces together.
We deals all kind of welding wire like 308/309/flux core ss wire
₹ 660 / Kg Get Latest Price
| Wire Grade | AS CUSTOMER REQUIRE |
| Wire Material | MS |
| Wire Diameter | AS CUSTOMER REQUIRE |
| Spool Weight | 12.5 kg |
| Thickness | 1.2 mm |
| Brand | DH |
| Steel Grade | AS CUSTOMER REQUIRE |
| Surface Finish | Bright |
| Shielding Gas | Ar+O₂ Mix, Ar+CO₂+O₂ |
| Alloy Or Not | alloy |
| Welding Position | All Positions |
| Ferrite Number | 5–10 FN |
| Standard | AWS A5.9 |
| Quantity Per Roll | 5 kg |
Minimum order quantity: 1 Kg
Lalit Kumar (CEO)
D. H. Enterprises
Shop No. 3, Vrindavan Apartment, Vrindavan Garden, Vrindavan Garden, Sahibabad
Ghaziabad - 201005, Uttar Pradesh, India